2018-02-02

Kaišiadorių rajono savivaldybė įgyvendina projektą
„Žiežmarių sinagogos išsaugojimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“

 

Ši žydų sinagoga buvo pastatyta XIX amžiaus viduryje, tai yra vertingas istorinis paminklas. Po Antro pasaulinio karo Žiežmariuose žydų beveik nebeliko, o unikali sinagoga daugelį metų buvo paversta sandėliu ir laikui bėgant tapo avarinės būklės.2015 m. savivaldybės pastangomis  pastato avarinė būklė buvo likviduota, bet atlikti darbai neapima Žiežmarių sinagogos aktualizavimo ir pritaikymo visuomenei darbų. Siekiant kompleksiškai sutvarkyti Žiežmarių sinagogos kultūros paveldo objektą,  padidinti jo žinomumą bei pritaikyti visuomenės poreikiams Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija parengė paraišką pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimo priemonę Nr. 05.4.1-CPVA-R-302 „Aktualizuoti savivaldybių kultūros paveldo objektus“.

 

2017 spalio 26 d. Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija pasirašė projekto„Žiežmarių sinagogos išsaugojimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“ finansavimo sutartį su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra projektui įgyvendinti. Bendra planuojama projekto vertė– 207.906,16 Eur (iš jų – Europos regioninės plėtros fondo lėšos – 176.720,23 eurų). Siekiant Žiežmarių sinagogą pritaikyti visuomenės poreikiams, projekto metu planuojama atlikti objekto paprastojo remonto darbus, vėliau bus įsigyjama įranga ir baldai. Greitai prasidės Žiežmarių sinagogos paprastojo remonto I etapo darbai. Parengtas techninis projektas dviejų etapų, bet ir po I etapo įgyvendinimo sinagoga jau galės priimti lankytojus.

 

Šiuo projektu taip pat siekiama išnaudoti kultūrinio paveldo objekto potencialą efektyvesnio turizmo regione didinimui. Žiežmarių sinagoga yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą. Žiežmarių sinagoga dėl savo patogios vietos šalia greitkelio Vilnius – Kaunas turi didelį nuolatinį turistų srautą, tačiau dėl pastato avarinės būklės sinagogos lankymas buvo ribojamas. Žiežmarių sinagoga yra įtraukta į Europos žydų kultūros kelią Europoje, ant sinagogos yra pritvirtinta simbolinė lentelė, žyminti Europos tarybos sertifikuoto Žydų kultūros paveldo kelio Lietuvoje pradžią. Dėl šių priežasčių nuolatinis turistų srautas toliau didėja.

 

Planuojama, kad po objekto aktualizavimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams sinagogoje vyks kultūriniai ir edukaciniai renginiai, pastatas bus pritaikytas Žiežmarių bendruomenės poreikiams bei Žiežmarių kultūros centro veiklai. Sinagogos sutvarkymu taip pat siekiama pagerbti didelį indėlį į Lietuvos gyvenimą ir architektūrą įnešusios, kažkada gausios buvusios, žydų bendruomenės atminimą ir kultūros palikimą. Sutvarkytoje sinagogoje planuojama organizuoti meno parodas, įvairias ekspozicijas, vietos bendruomenės narių dirbinių parodas tradicinių miestelio švenčių metu. Sinagogoje vietos bendruomenė, seniūnija turės galimybę organizuoti vietos renginius, šventes.
 


Projektas finansuojamas iš Regioninės plėtros fondo ir Kaišiadorių rajono savivaldybės biudžeto lėšų.

Bendra planuojama projekto vertė – 207.906,16 Eur
Veiklų pradžia – 2016 m. vasario mėn.
Veiklų pabaiga – 2019 m. balandžio mėn.
Projekto vykdytojas – Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija.

www.esinvesticijos.lt

 

 


 

 
į viršų

atgal